Zarządzanie hotelem – system zarządzania hotelem

Każdy właściciel hotelu życzyłby sobie, aby jego obiekt spełniał najwyższe światowe standardy obsługi gości, przynosząc jednocześnie spore dochody i mając perspektywy dalszego, długofalowego rozwoju. Droga do osiągnięcia tego celu nie jest prosta: potrzeba długich miesięcy czy nawet lat, by przekonać do siebie coraz bardziej wymagającego klienta, a przy okazji zebrać ekipę zgranych, kompetentnych i oddanych firmie pracowników. To wszystko może się jednak okazać osiągalne, o ile właściciel obiektu zadba o dopracowanie każdego szczegółu swojej działalności. Pomoże mu w tym system zarządzania hotelemwww.automatykahotelowa.pl – innowacyjne rozwiązanie technologiczne, zapewniające integrację rozmaitych narzędzi i podsystemów składających się na funkcjonowanie hotelu jako całości.

System zarządzania hotelem – co to takiego?

Prowadzenie hotelu (bądź innego obiektu świadczącego usługi noclegowe, takiego jak hostel czy pensjonat) jest działalnością nad wyraz skomplikowaną. Wymaga nieustannej synchronizacji i usprawniania wielu rozmaitych działań człowieka i maszyny, dążąc do maksymalnie wysokiego poziomu obsługi gości przy możliwie jak najniższych kosztach.

Im lepszym oprogramowaniem dysponuje dany hotel, tym skuteczniej będzie wypełniał wszelkie swoje funkcje. Na rynku dostępnych jest wiele konkurencyjnych narzędzi, których producenci obiecują pełną automatyzację hotelu przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Na szczęście, ci sami producenci podchodzą zazwyczaj indywidualnie do potrzeb poszczególnych klientów, dzięki czemu właściciel hotelu może liczyć na fachową poradę w kwestii tego, jakie rozwiązanie technologiczne okaże się najbardziej korzystne dla jego biznesu.

Inteligentny hotel

Obiekt, który posiada określone systemy teleinformatyczne oraz automatykę budynkową, nazywamy inteligentnym hotelem. Jego specyfika polega na tym, że reaguje on na sygnały napływające z otoczenia, dostosowując całe środowisko swojego działania do aktualnych wymagań. Czuwa zatem nad bezpieczeństwem poszczególnych pokoi, kieruje wentylacją, ogrzewaniem i klimatyzacją w budynku, za pomocą światła lub dźwięku sygnalizuje różne zdarzenia, do których doszło na terenie hotelu itd. Integracja poszczególnych systemów staje się gwarancją płynnego przepływu informacji, dzięki czemu konkretni pracownicy obsługi hotelowej dokładnie wiedzą, jakie zadania (i w jakiej kolejności) powinni wykonać.

Takie usprawnienie pracy ekipy okazuje się szczególnie ważne w trakcie jej kontaktów z hotelowymi gośćmi. Dzięki systemowi zarządzania hotelem możliwe staje się zautomatyzowanie procesów, które do niedawna leżały wyłącznie w gestii człowieka.

Przykładowo, do niedawna pokojowa, która chciała posprzątać w pokoju zajmowanym przez gościa, musiała za każdym razem pukać do drzwi, co czasami wywoływało irytację klienta. Teraz, dzięki pojawieniu się zaawansowanych systemów technologicznych, osobie sprzątającej zostaje każdorazowo udostępniona informacja o obecności gościa w pokoju. Dzięki temu nie dochodzi już do krępujących czy wręcz nieprzyjemnych sytuacji.

Podobne przykłady można by mnożyć. System zarządzania hotelem steruje temperaturą pomieszczeń, informuje obsługę o otwartych oknach w pustych pokojach, czuwa nad odpowiednim zaopatrzeniem pokojowych minibarów itd. Okazuje się także niezwykle przydatny z perspektywy właściciela hotelu, pozwala bowiem śledzić poczynania poszczególnych pracowników. Szef posiada zatem wgląd w wykonywanie konkretnych zadań, może też wytropić wiele przeoczeń czy wręcz zaniedbań. Wszystko to wpływa na poprawę jakości pracy hotelu oraz na redukcję kosztów.