Skaner kodów QR – co trzeba o nim wiedzieć?

W wielu miejscach można się dzisiaj spotkać z czarno białymi znaczkami, które przypominają nieco kody kreskowe. Są to tak zwane kody QR, które być może już nie długo całkowicie zastąpią kody kreskowe. Warto zauważyć, że wszędzie tam gdzie jest kod QR, musi być również skaner kodów QR, aby był z nich jakikolwiek pożytek.
http://www.posiflex.com.pl/czytniki-kodow-kreskowych,49.html

Skaner kodów QR i kodów kreskowych

Od razu warto zaznaczyć, że kody kreskowe i kody QR to nie to samo. Niemniej jednak, skanowanie obu tych kodów wygląda mniej więcej podobnie. Z tego właśnie względu, często do skanowania obu rodzajów kodów wykorzystuje się dokładnie te same skanery. Wygląda to jednak w ten sposób, że wiele ze starszych skanerów, przeznaczonych do skanowania zwyczajnych, istniejących od bardzo dawna kodów kreskowych, nie radzą sobie z kodami QR. Jednakże, każdy nowy skaner wyposażony w mechanizm do skanowania kodów QR z powodzeniem dekoduje także wszystkie starsze typy kodów kreskowych.

Skaner i urządzenie elektroniczne

Warto zauważyć, że nawet najlepszy skaner kodów kreskowych jest całkowicie bezużyteczny jeśli nie jest połączony z żadnym innym urządzeniem. Chodzi tutaj o urządzenia elektroniczne takie jak komputery, laptopy, tablety, czy też na przykład kasy fiskalne.

Skaner ma zawsze jasno określone zadanie. Czasami chodzi na przykład o to, aby możliwe było wygenerowanie rachunku czy też faktury. W tym celu zdekodowana informacja musi zostać przesłana do kasy fiskalnej. Jeśli zaś chodzi o ewidencję jakiś produktów, żeby możliwe było jej wykonanie, informacja musi znaleźć się w komputerze.

Jak połączyć skaner kodów QR z urządzeniem?

Sposobów na to, jak połączyć skaner kodów QR z jakimś urządzeniem jest dziś bardzo dużo. Najprościej jest wykorzystać kabel USB, którym można bezpośrednio podłączyć skaner do urządzenia. Niemniej jednak, jest to rozwiązanie, które nie zawsze jest optymalne. Połączenie kablowe sprawia bowiem, że przenoszenie skanera kodów QR staje się absolutnie niemożliwe. W niektórych sytuacjach nie jest to żaden problem, jak na przykład w sklepie przy kasie. Nie ma potrzeby, aby skaner podłączony do stanowiska POS był gdziekolwiek przenoszony. Kasjerzy dekodują bowiem kody kreskowe i QR przy kasie, gdzie klienci sami przynoszą towary.

Jednakże, czasami w sklepie zachodzi także konieczność regularnego przemieszczania się ze skanerem kodów QR w ręku. Jest tak wtedy, kiedy skaner kodów QR jest używany nie do nabijania produktów na rachunek, ale to ewidencji towarów. Ponadto, także w różnego typu magazynach, czy też generalnie tam, gdzie chodzi właśnie o ewidencję, niezbędne są przenośne skanery kodów QR. Wykorzystują je również kontrolerzy biletów, którzy kasują dzięki nim elektroniczne bilety z kodami QR.

Przenośny skaner musi rzecz jasna być skanerem bezprzewodowym. Problem połączenia go z komputerem, bądź też na przykład z tabletem, rozwiązuje się tutaj najczęściej wykorzystując technikę Bluetooth. Coraz częściej próbuje się jednak łączyć ze sobą urządzenia również poprzez wifi.

Porządek danych dzięki skanerowi kodów QR

Jak się okazuje, bardzo często skaner przydaje się do tego, aby zachować porządek danych. Chodzi tutaj o wykorzystanie go chociażby przy stanowiskach POS. Stanowiska sprzedażowe służą bowiem do generowania rachunków i podliczania zamówień. Oczywiście, bardzo często w tym także pomaga skaner. niemniej jednak, tego typu stanowiska powstają również po to, aby zapisywać w systemie każdą sprzedaż. Jeśli sprzedawany produkt posiada kod QR bez trudu można go wprowadzić do systemu poprzez szybkie zdekodowanie kodu

Ponadto, skaner służy często nie tyle do porządkowania danych, co do tworzenia baz danych. Jest tak chociażby w różnego rodzaju magazynach, w których produkty posiadają kody QR, a czasami kody kreskowe. Po ich zeskanowaniu od razu są one zapisywane w komputerze i w ten sposób powstaje baza danych dotyczących przetrzymywanych w magazynie towarów.

Dodatkowe funkcje skanera

Niektóre skanery są bardzo prosto zbudowane. Są to niewielkie urządzenia, których jedynym zadaniem jest zeskanowanie kodu. Niemniej jednak, są również takie skanery, które posiadają zdecydowanie więcej zadań. Są one często wykorzystywane w dużych supermarketach, w których nacisk kładzie się na wygodę klienta. Rzecz w tym, że rozbudowane skanery to często tak naprawdę złożone urządzenia, w których skanowanie jest tylko jedną z wielu funkcji. Miedzy innymi pozwalają one na zważenie produktów dzięki umieszczonej w urządzeniu wadze.

Lasery i diody LED

Warto zauważyć, że w gruncie rzeczy istnieją dwa główne rodzaje skanerów. Mowa tutaj o skanerach diodowych, nazywanych też ledowymi oraz o skanerach laserowych. Pierwsze z nich to skanery zdecydowanie starszej generacji, których użytkowanie nie jest zbyt komfortowe. Skaner kodów QR, który wykorzystuje laser wydaje się zapewniać zdecydowanie bardziej komfortową pracę. Wynika to chociażby z tego, że skanerem takim można zdecydowanie szybciej dekodować kody, gdyż działa on nawet z nieco większej odległości, wynoszącej do kilku metrów.