Producent POS – jakie urządzenia produkuje?

Dzisiaj płatności kartami są już normą. Przybywa placówek, które akceptują te formy płatności, a specjaliści twierdzą, że fizyczny pieniądz w ciągu co najwyżej kilkudziesięciu lat może całkowicie wyjść z obrotu. Do akceptacji nowoczesnych form płatności niezbędne są natomiast terminale płatnicze. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest terminal POS?

Jest to urządzenie, które stworzone zostało na wzór tradycyjnego PC. Producent POS, czyli właśnie terminali płatniczych, wykorzystuje te same podzespoły. Podobny jest również mechanizm działania terminali. Poszczególne terminale znacząco się jednak między sobą różnią jeśli chodzi o budowę, liczbę posiadanych funkcji czy też stopień skomplikowania.

Dzisiejsze terminale płatnicze

Pierwsze terminale był relatywnie prostymi urządzeniami, umożliwiającymi jedynie płatności poprzez wkładanie do nich kart i podawanie kodu PIN. Dzisiaj są one zdecydowanie bardziej funkcjonalne i skomplikowane. Poprzez terminale można również wykonywać wiele innych rodzajów płatności, często bez użycia fizycznej karty.

Przede wszystkim jednak, dzisiaj w zasadzie każdy producent POS sprzedaje terminale umożliwiające płatności zbliżeniowe. Karty zbliżeniowe zyskał dzisiaj bowiem wielką popularność, gdyż umożliwiają szybkie i wygodne płacenie. terminal, który takiej płatności nie umożliwia jest dziś uznawany za przestarzały i nie cieszy się powodzeniem.

Nowoczesne formy płatności

Warto mieć na uwadze, że płatności zbliżeniowe to nie jedyna nowoczesność, jaką umożliwiają najnowsze terminale. Obecnie, coraz częściej również możliwe jest płacenie telefonem bądź też w ogóle bez użycia karty. Mowa tu na przykład o BLIK-u. Tego typu metoda płatności polega na podaniu wygenerowanego przez specjalną aplikację kodu, który wpisuje się do terminala. Nie jest to jeszcze tak popularna płatność jak ta przy użyciu karty, gdyż nie wszystkie terminale są do niej przystosowane. Wydaje się jednak, że już niedługo się to zmieni. Podobna sytuacja miała miejsce z kartami zbliżeniowymi, które początkowo akceptowane były w nielicznych placówkach handlowych.