Niezawodne systemy przywoławcze dla firm ochroniarskich


Firmy ochroniarskie w swoich usługach mają, między innymi ochronę mienia w postaci rosłego ochroniarza stróżującego w danym obiekcie przez 24 godziny na dobę, ale również ochronę zdalną, polegającą na przyjeździe ekipy ochroniarzy do ochranianego obiektu w sytuacji zagrożenia. Ta druga opcja wykorzystywana jest bardzo często do ochrony sklepów, restauracji i prywatnych posesji, na których obecność stróża przez całą dobę nie jest niezbędna. Takie miejsca są częstym obiektem włamań lub dewastacji, dlatego cenną rzeczą jest możliwość płacenia za to, by w trudnej sytuacji móc wezwać odpowiednie służby na miejsce, by rozprawiły się z włamywaczami lub agresorami.

Systemy przywoławcze – elektronika w służbie ochrony

Praca ochroniarzy chroniących obiekty „na odległość” polega na interwencji tylko w sytuacjach kryzysowych. Jest to opcja korzystna finansowo dla właścicieli różnych obiektów, ponieważ jest dużo tańsza niż zatrudnianie ochroniarzy na miejscu na pełen etat. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy ochroniarskie mogą mieć wielu klientów w wielu różnych lokalizacjach. Jak jednak rozwiązać kwestię konieczności nagłego wezwania ochrony w przypadku rabunku lub agresywnego klienta? Telefoniczne zawiadamianie nie wchodzi w rachubę – jest zbyt czasochłonne i zawodne w sytuacji, gdy telefon odmówi posłuszeństwa, nie będzie zasięgu lub będą jakiekolwiek inne trudności z dodzwonieniem się do firmy ochroniarskiej.

Na pomoc w takich sytuacjach przychodzą systemy przyzywowe – elektroniczne urządzenia, nadające drogą radiową lub przez Internet sygnał do odbiorcy z niewielkiego i prostego w obsłudze nadajnika. Taki system przywoławczy jest niezbyt skomplikowany – to tylko prosty nadajnik z przyciskiem, odpowiednio usytuowanym na przykład pod ladą sklepu, oraz odbiornik, czyli urządzenie, które emituje sygnał dźwiękowy, świetlny lub w postaci cyfrowej. Zasada działania takiego systemu przyzywowego jest banalnie prosta – w sytuacji, gdy pracownik sklepu lub restauracji czuje się zagrożony, przyciska guzik, który błyskawicznie nadaje informację do centrali firmy ochroniarskiej. Komunikat ten oznacza alarm, czyli „proszę pilnie przyjechać pod nasz adres”. W ciągu kilku minut ochroniarze są dzięki temu w stanie stawić się w określonej lokalizacji i zapobiec włamaniu lub atakowi agresji.

Systemy przywoławcze w prywatnych domach

Również w posesjach prywatnych często montuje się systemy przywoławcze

, których zasada działania może być dwojaka. System taki może być połączony z systemem alarmowym całego domu. Inaczej mówiąc – w sytuacji, gdy dojdzie do włamania, alarm uruchamia się, wysyłając jednocześnie sygnał do firmy ochroniarskiej celem aktywacji wsparcia. Dzięki temu firma ochroniarska może zapobiec włamaniu lub unieruchomić włamywacza nawet wtedy, gdy właściciele danej posesji nie są wcale świadomi włamania – ponieważ śpią lub są poza domem. Takie rozwiązanie fantastycznie sprawdza się w domach jednorodzinnych, szczególnie tych usytuowanych na uboczu, z dala od sąsiednich zabudowań, które łatwiej jest okraść. To również idealne rozwiązanie wówczas, gdy często wyjeżdżamy z domu i obawiamy się włamania. W domach prywatnych można również zamontować system przywoławczy pozwalający na samodzielne wezwanie ochrony, na przykład w sytuacji, gdy zaobserwujemy podejrzane osoby czatujące pod naszą posesją.

Jak działają systemy przywoławcze?

Zasada działania systemów przywoławczych jest bardzo prosta. Jeśli chodzi o profesjonalne, najnowocześniejsze systemy IP działające za pomocą Internetu, powinny one posiadać własną sieć, niedostępną dla nikogo z zewnątrz i niezależną od głównej sieci internetowej w budynku. Podobnie jest z systemami działającymi drogą radiową – są one bezprzewodowe, funkcjonują niezależnie od miejsca, w którym są zamontowane i niezależnie od zasilania elektrycznego. Jest to bardzo istotne, ponieważ systemy te wykorzystywane są w sytuacjach alarmowych do wezwania odpowiednich służb ratunkowych lub obsługi danego budynku, również wtedy, gdy zawiodą inne formy komunikacji – telefony lub Internet, lub gdy zabraknie prądu w całym budynku.

W jakich branżach wykorzystuje się systemy przyzywowe?

System przyzywowy to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla branż ochroniarskich. Wykorzystuje się takie urządzenia bardzo powszechnie w branży gastronomicznej – do przyzywania poszczególnych kelnerów, aby odebrali z kuchni swoje zamówienia, lub do przyzywania kelnerów do stolika przez gości, albo do wywoływania gości po odbiór swoich zamówień w lokalach samoobsługowych.

Urządzenia do przyzywania są stosowane od wielu lat w szpitalach, by unieruchomieni w łóżkach pacjenci mogli wezwać pielęgniarkę, gdy sytuacja tego wymaga,na przykład gdy poczują się gorzej. Montuje się guziki alarmowe pod prysznicami lub w toaletach, gdzie pacjenci korzystający z nich mogą zasłabnąć podczas codziennych czynności higienicznych. Nie sposób nie cenić tych urządzeń – szczególnie, że ich rodzaje, sposób przekazywania informacji i stopień zaawansowania można dopasować do potrzeb konkretnego użytkownika oraz budynku.

http://www.lrspoland.pl/